Passa ai contenuti principali

Post

Visualizzazione dei post da Ottobre, 2014

OCCHIO ALLE NUOVE FORME DI CRIMINALITÀ ORGANIZZATA IN FRANCIA

Bisogna stare attenti alle forme simili alla mafia di criminalità organizzata presenti in alcune zone della Francia.
http://www.liberation.fr/societe/2014/10/13/seine-saint-denis-proces-de-4-entrepreneurs-vereux-qui-regnaient-par-la-peur-sur-une-cite_1120576


ALBANIA: CONFISCATI 30 SACCHI DI DROGA

CONFISCA DI DROGA ED ARMI A SCUTARI

15-10-2014 ALBANIA SCUTARI : SI CONCLUDONO 2 OPERAZIONI, CONFISCATI DROGA E ARMI http://kohajone.com/shkoder-finalizohen-2-operacione-sekuestrohen-droge-dhe-arme/ https://www.youtube.com/watch?v=E1b3dYokF3s Në Shkodër u finalizua operacioni i koduar ‘‘Shitësi’’ ku u arrestua në flagrancë Ndrekë Kapo 64 vjeç, dhe u shpall në kërkim djali i tij Edmond Kapo 32 vjeç, me banim në fshatin Bërdicë, Shkodër.Nga kontrolli në banesën e tyre u gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e proves materiale:· 4 kilogramë e 800 gram hashash në forme boçe· 2 gërshërë· 1 peshore· 2 automatik model 56· 1 armë gjahu e kalibrit 12mm· 15 copë fishekë 12 mm për armë gjahuAta akuzohen për veprat penale të ‘‘Prodhim, mbajtje e shitje të lëndëve narkotike’’, ‘‘Mbajtje pa leje të armëve luftarake e të gjahut’’ dhe ‘‘Kultivimin e bimëve narkotike’’.Gjithashtu u arrestua në flagrancë Bajram Sylaj, 58 vjeç, pasi gjatë një kontrolli të ushtruar në banesën e tij u gjetën e sekuestruan: · 2 armë zjarri· 7 krehëra automati…

OPERAZIONE ANTIDROGA IN ALBANIA

16/10/2014 ALBANIA – LA POLIZIA DI GIROCASTRO CONFISCA 16.5 KG CANNABIS, IN MANETTE IL TRAFFICANTE GRECO E IL SUO COLLABORATORE ALBANESE (foto) http://grid.al/read/news/159406158/8852500/gjirokaster-kapen16-kg-marihuane-ne-makinen-e-prishur-ne-karrotrec Mbi bazën e këtyre informacioneve është përforcuar shërbimi dhe kontrolli i automjeteve në pikën e kontrolli të ngritur në aksin rrugor nacional Gjirokastër - Dervician, në vendin e quajtur Gropa e Gëlqeres.Rreth orës 23.00, efektivat e Policisë kanë ndaluar një automjet karrotec që lëvizte në drejtim të Sarandës dhe transportonte një automjet me defekt tip “Peugeot”, me targa greke IPP 9497 në pronësi të shtetasit grek Panagiotis Katsaros, 31 vjeç, nga Athina.Gjatë kontrollit të imtësishëm të kryer në automjetin me targa greke rezultoi se në brendësi të prapakolpit dhe poshtë sediljeve në shasi kishte 31 pako të mbështjella me letër natriban, 16.5 kg marijuanë.Së bashku me shtetasin grek udhëtonte si pasager edhe miku i tij Adriatik …

BULGARIA: COCAINA VERSO L'ITALIA

OPERAZIONE ANTIMAFIA TRA PUGLIA SARDEGNA E VENETO

Oggi la dda di Lecce ha effettuato oltre 50 arresti tra Puglia, Veneto e Sardegna. È importante notare l'interregionalità della mafia pugliese.
http://lanuovasardegna.gelocal.it/sassari/cronaca/2014/10/06/news/maxi-operazione-antimafia-in-italia-arresti-anche-a-sassari-1.10063863MALTA: ARRESTATO BOSS COSA NOSTRA

Ieri a Malta è stato arrestato un boss mafioso di Catania condannato all'ergastolo e latitante da alcuni anni. Malta purtroppo viene scelta dai mafiosi siciliani come un comodo rifugio. http://stopmafia.blogspot.it/2014/10/malta-arrestato-boss-cosa-nostra.html?m=1